VLPT-42H100
Product Description
Related Products
Featured Highlights
  • 4x2 Collaboration Switch with HDMI/HDBT 3.0 330ft(100m) extension
  • HDMI 2.0b, HDCP 2.3, 18Gbps
  • HDBaseT 3.0 4K@60Hz up to 330ft(100m)
  • Supports HDR, HDR10+, Dolby Vision LLM, HLG
  • Host: 1x USB-C, 3x HDMI inputs, 3x USB 2.0 hosts and 3x USB 2.0 devices
  • Remote: 1x HDBT, 1x HDMI input, 1x USB 2.0 hosts and 2x USB 2.0 clients
  • USB-C supports ALT-DP mode for A/V, USB 2.0 data, and power charging up to 60 watts
  • 4K to 1080p downscaling features on all HDMI outputs, no frame rate conversion
  • Host/Remote both support analog audio de-embedding
  • CEC and RS-232 external display control on both host and remote
  • EDID management
  • Host supports POE/PSE, Remote supports POE/PD (Remote doesn’t have an external DC power supply)
  • The front panel button, RS-232, and TCP/IP control (Host TCP/IP port for API and Web GUI)
  • The host half rack size for easy installation
Specifications
Technical
HDMI Compliance     HDMI 2.0b/ HDCP 2.3
Video Bandwidth     18 Gbps
Video Compression Standard     HDBT 3.0 (Uncompressed)
Audio/ Video Latency     Zero
Input and Output Video Resolutions     640x480p60Hz, 800x600p60Hz, 1024x768p60Hz, 1280x1024p60Hz,1360x768p60Hz, 1440x900p60Hz,
1440x1050p60Hz,1600x1200p60Hz, 1920x1200p60Hz,
720x480i59.94Hz(480i59), 720x480p59.94Hz(480p59), 720x576i50Hz(576i50), 720x576p50Hz(576p50),
1280x720p50Hz(720p50), 1280x720p59.94Hz(720p59)
1280x720p60Hz(720p60), 1920x1080i50Hz(1080i50),
1920x1080i59.94Hz(1080i59),1920x1080i60Hz(1080i60),
1920x1080p23.98Hz(1080p23),1920x1080p24Hz (1080p24),
1920x1080p25Hz(1080p25), 1920x1080p29.97Hz(1080p29),
1920x1080p30Hz(1080p30), 1920x1080p50Hz(1080p50),
1920x1080p59.94Hz(1080p59), 1920x1080p60Hz(1080p60)
3840x2160p23.98Hz(2160p23), 3840x2160p24Hz(2160p24),
3840x2160p25Hz(2160p25), 3840x2160p29.97Hz(2160p29),
3840x2160p30Hz(2160p30), 3840x2160p50Hz(2160p50),
3840x2160p59.94Hz(2160p59), 3840x2160p60Hz(2160p60),
4096x2160p23.98Hz, 4096x2160p24Hz, 4096x2160p25Hz, 4096x2160p29.97Hz, 4096x2160p30Hz,
4096x2160p50Hz, 4096x2160p59.94Hz, 4096x2160p60Hz
Color Depth     8/10/12bit
Color Space     RGB, YCbCr4:4:4, YCbCr4:2:2, YCbCr 4:2:0
HDR     HDR, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Audio Support     USB-C/HDMI/HDBT:
LPCM, Dolby Digital/Plus/EX, Dolby True HD, Dolby Atmos, DTS, DTS-EX, DTS-96/24, DTS High Res,
DTS-HD Master Audio, DSD
Audio Out [Analog audio, Balanced/unbalanced 2CH, Max output level 2VRMS]
Transmission     HDMI 3M
USB-C 2M
HDBT 100M 4K @Cat6A
LED Indicators Color     Input LED: Green
Input SEL: Black Button with Green backlit
IR Level/ Frequency     12Vp-p/ 20K-60KHz
Mechanical
Housing Material     Front panel: Aluminum; Rear case: Metal Enclosure
Color     Black
Dimensions     Host: W x D x H: 220mm x 150mm x 44mm
Remote: W x D x H: 140mm x 105mm x 21.5mm
Weight    Host: 1.16Kg; Remote: 424g
Power Supply    Input: AC100 - 240V 50/60Hz
Output: DC 24V/6A (US/EU standard, CE/FCC/UL certified)
Power Consumption     100W (Max)
Operating Temperature     0°C ~ 40°C / 32°F ~ 104°F
Storage Temperature    -20°C ~ 60°C / -4°F ~ 140°F
Relative Humidity    20%~90% RH (non-condensation)
Interface/ Connections
Host - Front Panel     1x IR Receive Window
4x HDMI OUT SEL LED [Green color]
1x HDMI OUT SEL Button [Black Button with Green backlit]
4x HDBT OUT SEL LED [Green color]
1x HDBT OUT SEL Button [Black Button with Green backlit]
1x POWER Button [Black Button with Green backlit]
Host - Rear Panel     3x USB HOST [Type B, 4-pin female]
3x USB DEVICE [USB Type A, 4-pin female]
[VBUS max 5V/500MA, USB device ports output power only when USB Host is present]
1x IR IN [3.5mm audio jack, 12V level]
1x IR OUT [3.5mm audio jack, 12V level]
1x USB-C IN [Type A, 24-pin female] [Alt-mode, DP, USB 2.0, 60W charging]
3x HDMI IN [Type A, 19-pin female]
1x HDMI OUT [Type A, 19-pin female]
1x HDBT OUT [RJ45 connector] [48V POE/PSE]
1x AUDIO OUT [5-pin phoenix, 3.81MM pitch]
[Analog audio out, Balanced/unbalanced 2CH, Max output level 2VRMS]
1x TCP/IP [RJ45 connector]
1x RS-232 [3-pin phoenix, 3.81MM pitch]
1x DC Locking Connector [24V/4A]
Remote- Front Panel     1x POWER LED [Red SMT]
1x LINK LED [Green SMT]
1x VIDEO LED [Green SMT]
1x HDBT LED [Green SMT]
1x HDMI LED [Green SMT]
1x SELECT Button [HDBT/HDMI input select]
2x USB DEVICE [USB Type A, 4-pin female]
1x Service [Micro USB, 5-pin female]
Remote- Rear Panel     1x HDBT IN [RJ45 connector] [48V POE/PD] 1x HDMI IN [Type A, 19-pin female]
1x USB HOST [Type B, 4-pin female]
1x LINE OUT [5-pin phoenix, 3.81MM pitch]
1x DC Locking Connector [24V/1A,19MM]